Rok 1980

Kino Dobrych Filmów "Wiedza" w Pałacu obchodziło swoje dwudziestolecie. Począwszy od 11 maja, przez trzy kolejne, majowe niedziele wokół Pałacu Kultury i Nauki odbywał się warszawski kiermasz książki.
7 października Sala Kongresowa gościła ojca brytyjskiego bluesa, Johna Mayalla.
W Pen – Clubie odbyło się uroczyste zebranie literackie poświęcone Czesławowi Miłoszowi, laureatowi Literackiej Nagrody Nobla za 1980 r.


Rok 1981

23 stycznia w ramach akcji strajkowej ogłoszonej przez Prezydium NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze, do strajku przystąpili pracownicy Zarządu Pałacu i użytkownicy zrzeszeni w „Solidarność”. Strajk ostrzegawczy trwał od 8.00 do 12.00. W tym czasie nie kursowały pałacowe dźwigi.
27 marca z okazji 95 rocznicy urodzin wybitnego polskiego filozofa, profesora Tadeusza Kotarbińskiego w siedzibie PAN w Pałacu odbyła się sesja naukowa poświęcona dorobkowi myśli Jubilata.
29 marca na terenie Pałacu odbyła się kolejna akcja strajkowa, ogłoszona przez NSZZ „Solidarność”.
14 lipca, tradycyjnie już w Sali Kongresowej rozpoczął się IX nadzwyczajny Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
We wrześniu na tarasie XV piętra (tzw. Baszta narożna) od strony Al. Jerozolimskich zamieszkały pustułki. 
13 grudnia w Polsce ogłoszony został, na mocy dekretu stan wojenny.
Na każdej kondygnacji Pałacu, na schodach i korytarzach siedzieli uzbrojeni żołnierze a sztab komisarza ds. Pałacu mieścił się na XXX kondygnacji. Nieczynna była Sala Kongresowa i sale wystawowe. Nie odbywały się żadne sympozja, odczyty czy konferencje. Życie Pałacu ograniczało się wyłącznie do działalności administracyjno – biurowej użytkowników gmachu.


Rok 1982

23 stycznia, mimo trwania stanu wojennego, powzięto decyzję o wznowieniu działalności kulturalnej w Warszawie. W Pałacu odbywały się sporadyczne imprezy, bez udziału najwybitniejszych artystów, którzy bojkotowali wprowadzenie stanu wojennego.
1 czerwca Zarząd Pałacu Kultury i Nauki został przekazany w zarząd Zarządowi Gospodarki Mieszkaniowej i remontów w Warszawie. Dotąd jednostką nadrzędną Zarządu Pałacu był Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
16 grudnia w Sali Warszawskiej odbyły się obrady plenarne Warszawskiej Rady Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Rada miała dążyć do umocnienia poczucia sprawiedliwości społecznej i praworządności.


Rok 1983

Minister Kultury i Sztuki powołał do życia teatr Rzeczypospolitej z siedzibą w pomieszczeniach Teatru „Dramatycznego”. Dyrektorem został mianowany Andrzej Cybulski, były Dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.
13 stycznia na terenie Pałacu Młodzieży wybuch pożar, który gasiło 9 sekcji Zawodowej Straży Pożarnej Warszawy.
W Pałacu Młodzieży odbyła się pierwsza „pałacowa” wystawa kotów rasowych, którą obejrzało ponad dziesięć tysięcy osób.
11 lutego w Sali Kongresowej wystąpiła znakomita francuska piosenkarka – Dalida.
Z okazji 40 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim, w Pałacu odbyła się sesja naukowa na temat hitlerowskiego ludobójstwa. W sesji uczestniczyli prezydent międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Maurice Godstein oraz naczelny rabin Rumunii Mozes Rosen.
20 października w Sali Kongresowej rozpoczął się XXV Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz Jamboree ‘83”.
4 grudnia w Sali Kongresowej odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.


Rok 1984

W Sali Kongresowej wystąpił angielski wokalista, pianista i kompozytor Elton John.
W Teatrze „Lalka” otwarta została wystawa rysunków z okazji 150 rocznicy pierwszego wydania w Paryżu „Pana Tadeusza”.
12 września w trzech salach konferencyjnych Pałacu rozpoczęło się kilkudniowe nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Transeuropejskiej Autostrady Północ – Południe.
11 grudnia na scenie Sali Kongresowej wystąpiła piosenkarka Eartha Kitt.

 


Rok 1985

6 lutego w Ogrodzie Zimowym pałacu Młodzieży otwarta została wystawa elementarzy świata. Zgromadzono podręczniki do nauczania początkowego z 41 krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej.
Centrum Sztuki Studio otrzymało imię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Uroczystość w Teatrze „Studio” rozpoczęła obchody proklamowanego przez UNESCO Roku Witkiewicza.
Z okazji 140 rocznicy uruchomiania słynnej kolei Warszawsko – Wiedeńskiej Muzeum Techniki zorganizowało cykl odczytów poświęcony jej historii.
1 czerwca w Sali Kongresowej odbyły się wybory „Miss Polonia 85”.

Pałac obchodził jubileusz 30 – lecia. Zarząd Pałacu z tej okazji zorganizował liczne uroczystości, w których uczestniczyły delegacje zagraniczne z Pałaców Kultury i Centrów Kongresowych: Pragi, Berlina, Sofii i Budapesztu.
W Muzeum Techniki otwarta została wystawa zabytków rosyjskich muzeów, pokazywana za pośrednictwem hologramów.
21 grudnia w Sali Kongresowej odbył się występ mistrza reggae Eddy Granta.


Rok 1986

W Muzeum Techniki otwarto wystawę „Nowości w zbiorach Muzeum Techniki – najcenniejsze dary i zakupy roku 1985”.
23 lutego w Muzeum Techniki wygłoszony został odczyt „Polskie kręgi kamienne”. Organizatorem spotkania było Warszawskie Towarzystwo badań Niezidentyfikowanych Obiektów Latających „Ufo – video”.
20 marca w Pałacu wydarzył się kolejny przypadek samobójstwa. Z okna XXIV kondygnacji wyskoczył 35 – letni doktor nauk matematycznych.
W pałacowej Galerii otwarta została wystawa prac Urszuli Grabowskiej, zatytułowana „Już stoją nasze stopy w Twoich bramach Jeruzalem”. Były to impresje plastyczne o życiu Żydów w Polsce.
9 maja w salach muzeum Techniki otwarto wystawę „100 lat Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i kolarstwa polskiego”.
29 czerwca w Sali Kongresowej rozpoczął obrady X Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

15 września oddano do eksploatacji dźwig towarowy, skonstruowany przez pracowników Zarządu. Szyb dźwigowy został wyprowadzony na zewnątrz budynku, na dziedziniec od strony ul. Emilii Plater.


Rok 1987

W salach wystawowych na IV kondygnacji i w Sali Marmurowej odbył się Międzynarodowy Pokaz Komputerów „Home Office Personal Computer 87”.
27 lutego na iglicy Pałacu zainstalowany został drugi nadajnik, obejmujący swoim zasięgiem teren w promieniu 20 kilometrów.
4 marca w Sali Kongresowej odbyły się dwa występy angielskiego piosenkarza Shakin Stevensa.
W Galerii „Studio” otwarta została wystawa rzeźby Aliski Lahusen, Polki zamieszkałej w Szwajcarii.
6 maja przedsiębiorstwo „Mostostal” przystąpiło do prac konserwacyjnych pałacowej iglicy. Poprzedni przegląd przeprowadzono 15 lat wcześniej.
10 maja, po trzech dniach obrad w Sali Kongresowej zakończył się II Kongres Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.
14 czerwca na placu Defilad o godzinie dziesiątej, przy specjalnie wzniesionym ołtarzu odbyła się msza wieńcząca II Kongres Eucharystyczny. Mszę celebrował papież Jan Paweł II w otoczeniu kardynałów oraz biskupów polskich i przybyłych z wielu krajów świata. Wśród koncelebrantów byli m. in. Augostino Casarolli i prymas Polski Józef Glemp.

Odbyła się uroczysta inauguracja 72 Światowego Kongresu Esperanto. Wśród gości kongresu był wnuk twórcy Esperanto Ludwika Zamenhofa – Ludwik Zaleski – Zamenhof, mieszkający we Francji. Kongres był jedną z największych imprez jakie dotychczas odbyły się w Pałacu, ponieważ uczestniczyło w nim 6 tys. osób z siedemdziesięciu krajów.
28 września otwarta została wystawa „Osiągnięcia radzieckiej nauki i techniki” w ramach obchodów 70 - lecia Rewolucji Październikowej.
5 października w Muzeum Techniki otwarta została wystawa „Radzieckie metro”.


Rok 1988

20 lutego w Galerii teatru „Studio” otwarta została wystawa prac Jerzego Kaliny zatytułowana „Odloty”.
Jubileusz XXV – lecia pracy artystycznej obchodził, w Sali Kongresowej, Wojciech Młynarski.
W maju w Pałacu powstało Komputerowe Podyplomowe Studium dla nauczycieli matematyki.
1 czerwca w Sali im. Marii Skłodowskiej – Curie otwarta została wystawa – kiermasz zabawek „LEGO”.

 


Rok 1989

1 maja odbył się jubileuszowy koncert „Podwieczorku przy mikrofonie”. Jubileusz zbiegł się równocześnie z zawieszeniem działalności na czas nieokreślony Podwieczorków, z powodu braku lokalu do prezentowania swojego programu.
Z okazji muzułmańskiego święta Ofiarowania – Id – Adha w Sali im. L. Kruczkowskiego odbyło się uroczyste nabożeństwo wyznawców islamu.
29 listopada Nadzwyczajny Kongres Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, obradujący w Sali Kongresowej po 40 latach zakończył jego działalność. Delegaci powołali do życia Polskie Stronnictwo Ludowe – Odrodzenie. Funkcję przewodniczącego powierzono Józefowi Zychowi.

 

Powrót